Skla pro balkony

Když půjdete městem, lépe řečeno sídlištěm a rozhlédnete se po okolních stavbách, uvidíte desítky variant balkonů. A co vás na nich zarazí?
Pokud je balkonové zábradlí z průhledného materiálu, a je úplně jedno, zda je to kov anebo naše sklo, obyčejně zde řádí lidská tvořivost. Obzvláště v nižších patrech se projeví naše tvořivost. Ono totiž, i když se nám ze začátku zdá užitečné, že máme skrz balkonové okno průhled ven, začne nám postupem času vadit, že my sice vidíme ven, ale večer. Večer jiní vidí dovnitř.
Lidé jsou různí, ti pozitivnější mohou obdivovat kvalitu našeho vybavení, lustrů a nábytku. To našemu egu dělá dobře. Pak si však uvědomíme, že ti méně pozitivní vidí, jakou máme televizi a elektroniku. Což může vést k negativním dopadům. Přitom je řešení tak jednoduché. Dvě skla slepená folií PVB nemusí být jen čirá. Mohou být prakticky v jakémkoliv barevném odstínu, ale hlavně mohou být doplněna matnou folií a ta nám zajistí tolik požadovanou intimitu prostoru bez vedlejšího efektu ztráty přenosu světla do místnosti za balkonovými dveřmi. Pokud mám však balkon směrován do své zahrady, tak tady to prakticky nemusím řešit. Balkony pak nemusí vypadat tak, jak vidíme na mnoha našich sídlištích. Kdy každý bydlící si řeší tuto neprůhlednost po svém. Jeden si tam dá rákos, druhý potištěnou textilii a třetí – radši nemluvit. Prostě každý pes jiná ves. A my přece chceme především bydlet hezky. 

V každém případě by se typ skla použitého ve výplni balkonových zábradlí měl řídit normou ČSN 74 3305 Ochranná zábradlí. Mělo by být minimálně v provedení bezpečnostní lepené a dále se pak použité složení řídí typem uchycení.

typ aplikace: 
bezpečnost
zábradlí
umístění v interiéru: 
chodby a schodiště
umístění v exteriéru: 
balkony
celoskleněná zábradlí